Klasyczny przepis na soczyste piersi z kaczki po polsku, czyli z pysznym sosem jabłkowym. To sprawdzony i prosty sposób, z którym poradzi sobie nawet niedoświadczona osoba. Kaczka z jabłkami jest znakomitym pomysłem na rodzinny obiad, jak i jako danie na specjalne okazje. Mięso pieczone w piekarniku wychodzi zawsze aromatyczne, miękkie i bez trudu odchodzi od kości. Kaczka ma ciemne i tłuste mięso, przez co znakomicie nadaje się właśnie do pieczenia. Wyśmienicie smakuje polana sosem jabłkowym, jak i pewnymi dodatkami. To doskonały pomysł na danie główne, które rewelacyjne komponuje się z owocami. Tę popisową potrawę najlepiej podawać w towarzystwie dobrego wina. Słodki sos jabłkowy idealnie pasuje do kaczych piersi, podkręcając ich smak.
Pierś z kaczki z sosem jabłkowym- potrzebne składniki
Czas przygotowania dania: 20 minut i 2h marynowania, chociaż najlepiej marynować mięso przez całą noc. Czas pieczenia: ok 35 minut.
Liczba przygotowanych porcji: 4.
Do przygotowania tego dania potrzebne nam będzie:
- 4 piersi z kaczki,
- 2-3 słodko- kwaśne jabłka,
- 1 pomarańcza,
- sól morska,
- mielony pieprz.
Na marynatę potrzebujemy:
- sok ze słodkiej pomarańczy,
- 1 łyżeczka octu balsamicznego,
- 1 łyżeczka startego imbiru,
- 1 łyżka syropu z agawy albo klarownego miodu,
- 1/4 łyżeczki cynamonu,
- 3-4 gwiazdki anyżu.
Pierś z kaczki z sosem jabłkowym- sposób przygotowania
1. Najpierw bierzemy się za przygotowanie marynaty. Mieszamy ze sobą syrop klonowy, ocet, sok z pomarańczy, cynamon, imbir oraz anyż.
2. Teraz przygotowujemy kacze piersi. Dobrze płuczemy je pod bieżącą wodą, po czym osuszamy. Nacinamy skórę na krzyż, ewentualnie w pasku, po czym mięso doprawiamy pieprzem i solą.
3. Mięso z kaczki wkładamy do marynaty i wstawiamy do lodówki. Jeśli chcemy, aby było bardzo aromatyczne, zostawiamy je na całą noc. Minimalny czas jaki powinno spędzić w marynacie wynosi 2 godziny.
4. W kolejnym kroku nagrzewamy piekarnik do 180 stopni, a kaczkę przekładamy do żaroodpornego naczynia. Co ważne, umieszczamy je grubszą skórką do dołu, aby warstwa tłuszczu znajdująca się pod nią, stopniowo wytopiła się podczas smażenia.
5. Piersi z kaczki pieczemy przez 15 minut, po czym obracamy skórą do góry. W tym czasie powinien się z niej wytopić tłuszcz.
6. Zapiekamy mięso bez przykrycia przez następne 15 minut. Co jakiś czas podlewamy piersi wytopionym sosem i resztą marynaty, aż do chwili, kiedy skóra pięknie się zarumieni.
7. Po tym czasie sprawdzamy, czy mięso jest już miękkie. Jeśli nie, to trzymamy je jeszcze w piekarniku przez 5-10 minut.
8. W następnym etapie zabieramy się za przygotowanie musu z jabłek. Jabłka myjemy, kroimy na małe kawałki.
9. Wkładamy je do garnka i dodajemy 1 łyżkę wody, po czym dusimy pod przykryciem na małym ogniu.
10. Jabłka doprawiamy jeszcze szczyptą cukru i cynamonu (opcjonalnie).
11. Z sosu powstałego z pieczenia mięsa odlewamy nadmiar tłuszczu, a resztę mieszamy z 2-3 łyżkami musu jabłkowego.
12. Doprawiamy solą, pieprzem i podgotowujemy przez około 5 minut, do chwili kiedy sos będzie gęsty a składniki dobrze się ze sobą połączą.
13. Pomarańczę parzymy wrzątkiem i kroimy w plasterki. Owoc posłuży nam do dekoracji. Kładziemy jej plasterki na talerz, a na nie piersi z kaczki, które wcześniej także pokroimy na mniejsze części.
14. Kaczkę polewamy ciepłym sosem jabłkowym. Danie podajemy gorące. Gotowe!
Przydatne wskazówki
- Wraz z piersiami z kaczki możemy też upiec swoje ulubione warzywa, wtedy stanie się ona pełnowartościowym daniem głównym, idealnym dla całej rodziny,
- Jeśli chodzi o naczynie do pieczenia, polecany jest żeliwny garnek pokrywką, gdyż dobrze trzyma on ciepło. Możemy też użyć zwykłego szklanego naczynia do pieczenia.
Z czym podawać pierś z kaczki w sosie jabłkowym?
Możliwości jest wiele. Kaczka to bardzo wdzięczne mięso, które można przygotować na różnorodny sposób. Wyśmienicie smakują między innymi piersi z kaczki z sosem jabłkowym podawane wraz z pieczonymi ziemniakami. Ziemniaki najlepiej piec wraz z kaczką. Znajdą się one w tłuszczu wydobywającego się z niej, przez co będą miękkie i rozpływające się w ustach. Nabiorą też doskonałego aromatu. Możemy też do nich dodać trochę gałązek rozmarynu czy tymianku, gdyż zioła dodatkowo aromatyzują tłuszcz. Mięso z kaczki można podawać z puree z ziemniaków, kopytkami, kluskami śląskimi albo kluskami kładzionymi. Piersi smakują też dobrze, wraz z kaszą pęczak, gryczaną czy jęczmienną. Dobrym dodatkiem do kaczki jest też kapusta czerwona czy buraczki na ciepło, jak i konfitura z żurawiny.
Nie można też zapominać o winie, które doskonale wydobywa i podkreśla dobry smak mięsa. Do kaczki pasuje zwłaszcza białe wino ze szczepu riesling z późnego zbioru, w którym dominuje aromat pomarańczy i moreli. Przy wyborze odpowiedniego wina do kaczki należy zwrócić uwagę na jego kwasowość, która udźwignie tłustość kaczki, jak i pozwoli nam delektować się potrawą. Pierś z kaczki w sosie jabłkowym będzie świetnym partnerem dla wina aromatycznego, delikatnie kwaskowego, ale i z nutą słodyczy. Do kaczki można też wybrać klasyczne czerwone wino ze szczepu pinot noir.