Bez kategorii

Pączki piwne z kremem z czarnej porzeczki (blackcurrant curd )

Pączki piwne z kremem z czarnej porzeczki (blackcurrant curd ), Najlepsze pączki jakie do tej pory jadłam. Ciasto drożdżowe z dodatkiem piwa, dzięki czemu pączki są lekkie i puszyste. Pączki z nadzieniem z kremu z czarnej porzeczki na bazie masła, żółtek, cukru i porzeczkowego puree. Rozkosz dla podniebienia.

Na krem z czarnej porzeczki

⦁ 10 żółtek
⦁ 250 gram drobnego cukru
⦁ 200 gram miękkiego masła
⦁ 2 cytryny
⦁ 700 gram mrożonej czarnej porzeczki ( mogą być świeże )

Mrożone porzeczki umieścić w garnuszku. Dodać jedną łyżkę cukru . Podgrzać i zagotować do rozpuszczenia się cukru, zestawić z ognia . Zblendować na gładką masę.Miękkie masło umieścić w żaroodpornej misce. Dodać cukier. Krótko wymieszać mikserem. Następnie dodać żółtka. Dodać sok wyciśnięty z cytryn i wymieszać do powstania gładkiej masy. Na koniec dodać porzeczkowe pure.
W garnku podgrzać wodę . Na garnku postawić masę jajeczno porzeczkową, tak żeby dno miski nie dotykało gorącej wody.
Mieszać masę powoli aż zgęstnieje do konsystencji budyniu .

Składniki na około 20 sztuk pączków :

⦁ 550 g mąki pszennej plus mąka potrzebna do podsypywania
⦁ 14 g drożdży suchych lub 30 g drożdży świeżych
⦁ 200 ml piwa, w temperaturze pokojowej
⦁ 50 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
⦁ 2 jajka
⦁ 2 żółtka
⦁ 70 drobnego cukru do wypieków
⦁ duża szczypta soli
⦁ 80 g masła, roztopionego i przestudzonego

Do smażenia:
⦁ olej rzepakowy, smalec lub olej kokosowy, około 1,5 litra

Przesianą mąkę pszenną , wymieszać z suchymi drożdżami( Jeśli robimy ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn, który w tym przypadku zrobić z użyciem piwa)
Dodać pozostałe składniki na ciasto i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrabiać , aż ciasto będzie gładkie i miękkie .Starać się nie dosypywać mąki, choc ciasto będzie lepiące. Wyrobione ciasto uformować w kulę. Włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).Po pływie tego czasu wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić. Rozwałkować na grubość około 1 cm, lekko podsypując mąką, szklanką pączki. Pozostałe ciasto raz jeszcze zagnieść, rozwałkować i ponownie wycinać kształty. Pączki przykryć i pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 25 – 40 minut w zależności od temperatury otoczenia; pączki powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte).
Po wyrośnięciu smażyć pączki w oleju rozgrzanym do temperatury 175ºC, po mniej więcej 1,5 minuty z każdej strony. Gorące pączki odkładać na tacę z wyłożoną wcześniej bibułką. Przestudzone nadziewać porzeczkowym kremem i posypać cukrem pudrem

Metoda dla maszynistów
Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‘dough’. Po skończeniu programu (1,5 h) ciasto wyjąć, krótko wyrobić. Dalej postępować według powyższego przepisu.

 

 

No Comments Found

Zostaw komentarz